01. Praca z traumą poprzez ciało / Terapia psychosomatyczna
Opis terapii
„Ślady traumy nie są narracjami o złych rzeczach, które wydarzyły się w przeszłości, lecz fizycznymi odczuciami doświadczanymi jako zagrożenie życia w tej chwili, tu i teraz. Ludzie, którzy doświadczyli traumy zostają zatrzymani w przeszłości; choć na poziomie świadomym chcą zostawić straszliwe przeżycia za sobą, nie mogą się jednak od nich uwolnić – zachowują i czują się tak, jakby nadal one trwały.”
Praca z traumą to terapia będąca podróżą w głąb siebie. To proces mający na celu ponowne spotkanie się z tym, co trudne, to nauka na nowo troski, empatii, to pozwolenie sobie na przeżycie tego, co wielokrotnie przeżyte nie zostało. To spojrzenie na siebie z wrażliwością i wyrozumiałością, otulenie siebie i swoich doświadczeń mające na celu przywrócić równowagę na poziomie ciała, emocji i układu nerwowego.
Doświadczenie traumatyczne odciska piętno na funkcjonowaniu układu nerwowego, a co za tym idzie całego organizmu nie tylko pod kątem struktury ciała, ale także naszej psychiki. Terapia ma za zadanie zmniejszyć skutki traumatycznych wydarzeń, zmniejszając nadmierne pobudzenie naszego układu nerwowego, (a co za tym idzie wzmożonego napięcia, zmian fizjologicznych doprowadzających do przewlekłego stanu zapalnego będącego źródłem wielu procesów chorobowych i zaburzeń), a także stopniowo oddziaływać na nasze emocje czy myśli, które wielokrotnie zablokowane w ciele nie pozwalają na swobodne, świadome ich przeżywanie. Terapia ma za zadanie uwolnienie ciała, by stało się one zasobem podczas przeżywanych emocji czy codziennego radzenia sobie ze stresem , a jego reakcje były dla nas prawidłowo odbieraną informacją. Podczas sesji uwrażliwiamy ciało i umysł na przeżywane emocje, reakcje z ciała, sięgamy po metody regulacji emocji czy redukcji stresu wywodzące się z różnych nurtów psychoterapeutycznych, wiedzy psychologicznej czy mindfullness.
Terapia wykorzystuje metody kinezjologii neuroenergetycznej, techniki osteopatyczne oraz elementy terapii czaszkowo-krzyżowej w pracy z zaburzeniami psychosomatycznymi, chorobami o podłożu psychicznym, silnym doświadczaniem stresu emocjonalnego czy przebytymi traumami mając na celu uwolnienie ciała od traumatycznych wzorców napięciowych, by przywrócić przepływ płynowy w organizmie, a tym samym zrównoważyć procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie zarówno na poziomie tkankowym jak i w poszczególnych strukturach układu nerwowego.
Czas trwania 60 - 90 minut
Wskazania :
- Traumy okołoporodowe (np. Poród kleszczowy, opętanie pępowiną itd)
- Traumy relacyjne
- Trauma straty bliskiej osoby
- Trauma wypadku samochodowego
- Depresja
- Stany lękowe
- Ataki paniki
- Zaburzenia odżywiania
- Zaburzenia psychosomatyczne
- Choroby autoimmunologiczne
- Niskie poczucie własnej wartości
- Nerwice (także somatyczne)
- Przewlekłe zmęczenie
02. Sesja kinezjologiczna
Opis terapii
Sesja kinezjologiczna to całościowe spojrzenie na organizm biorąc pod uwagę jego równowagę w aspekcie strukturalnym, psychoemocjonalnym i energetycznym. Dzięki pracy na nadrzędnym dla funkcjonowania naszego organizmu układzie nerwowym, odnajduje źródło stresu obciążające organizm, które przyczynia się do zaburzeń na poziomie naszej fizjologii doprowadzając do szeregu zmian, a co za tym idzie wielokrotnie chorób wieloukładowych. Odciążenie organizmu poprzez pracę na układzie nerwowym pozwala na przywrócenie równowagi oraz zdolności do samoleczenia i samonaprawy organizmu. Podczas sesji wykorzystuje metody Brain Formatting, Physiology Formatting, uwalnianie emocji zablokowanych w ciele czy NEPS.
Z wykorzystaniem tych metod pracuję z pacjentami bólowymi, problemami narządów wewnętrznych, chorobami autoimmunologicznymi, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, autyzmem czy innymi problemami u dzieci oraz problemami wynikającymi ze stresu emocjonalnego wspomagając pacjentów będących także w trakcie psychoterapii.
Czas trwania 60 - 90 minut
Wskazania :
- Trudności poradzenia sobie ze stresem
- Przewlekłe napięcia całego ciała
- Poczucie sztywności ciała
- Choroby autoimmunologiczne
- Zaburzenia psychosomatyczne
- Choroby skórne
- Problemy w obszarze narządów wewnętrznych jamy brzusznej i miednicy
03. Terapia blizny
Opis terapii
Blizna to dla układu nerwowego sygnał alarmowy, świadczący o uszkodzeniu nie tylko skóry, powięzi czy tkanki mięśniowej, ale przede wszystkim gałązek nerwów skórnych i receptorów odbierających sygnały o docierających ze środowiska zewnętrznego bodźcach. Na skutek powstałej, nieprzepracowanej blizny dochodzi do szeregu kompensacji oraz zmiany wzorców napięciowych w ciele, co może przyczyniać się do pogorszenia pracy poszczegolnych struktur mięśniowych, a później dolegliwości bólowych w oddalonych od blizny miejscach. Terapia ma na celu przywrócenie prawidłowego sygnału receptorowego obszar ubliznowacenia oraz zwiększenie elastyczności tkanek w jego obszarze.
Do terapii blizny wykorzystywane są metody manualne, bańki próżniowe czy pinoterapia. Każda terapia oparta jest o diagnostykę nerwowo – mięśniową, podczas której badany jest wpływ blizny na układ nerwowy, ale także korelacja miejsca blizny ze strukturami mięśniowymi czy narządami wewnętrznymi, biorąc pod uwagę całościowe funkcjonowanie organizmu.
Wskazania :
- Blizny pooperacyjne i pozabiegowe
- Blizny po cesarskim cięciu
04. Terapia stawów skroniowo - żuchwowych
Opis terapii
R.E.S.E.T – metoda wprowadzająca równowagę i odprężenie w stawie skroniowo-żuchwowym, który ma wpływ na całe ciało, włącznie ze szkieletem, mięśniami, meridianami, systemem nerwowym i systemem nawodnienia. Uwalnia napięcia mięśniowe w obrębie twarzy, barków i szyi. Odpręża mięśnie szczęki i poprzez związki jakie łączą staw skroniowo-żuchwowy z innymi mięśniami i systemami wpływa relaksująco i regulująco na cały organizm, wprowadzając w nim równowagę. Pierwotnym zadaniem stawu skroniowo-żuchwowego jest obrona i zagwarantowanie nam przeżycia. Ma utrzymywać głowę we właściwej pozycji oraz chronić mózg, kręgosłup, staw krzyżowo-biodrowy i miednicę. Dlatego w momentach zagrożenia (stresu) jego automatyczną reakcją jest napięcie szczęki, tzw. obronna szczęka (Defensive Jaw).
Emocjonalny stres w mięśniach szczęki może trwać latami i mimo ogromnych niedogodności i wielorakich objawów, nie być kojarzony bezpośrednio ze stresem, który doprowadził do tej sytuacji. R.E.S.E.T. nie tyko odpręża mięśnie, ale także powoduje uwolnienie od stresu będącym często konsekwencją niewyrażonych, zatrzymanych emocji ukrytych w podświadomości.
Wskazania :
- Napięciowe i migrenowe bóle głowy
- Bruksizm
- Napięcie w obszarze twarzy szyi i karku
- Stany pozabiegowe w obrębie jamy ustnej
- Wspomaganie leczenia ortodontycznego
- Szumy uszne
- Przeskakiwanie i trzask w obszarze stawów skroniowo - żuchwowych
- Przewlekłe zaciskanie zębów
- Poczucie maski na twarzy
- Trudności i ograniczenia w obszarze mięśni mimicznych twarzy
05. Terapia wisceralna
Opis terapii
Terapia opierająca się na diagnostyce i pracy osteopatycznej w obrębie narządów wewnętrznych jamy brzusznej, klatki piersiowej czy dna miednicy. Dysfunkcje w obrębie narządów wewnętrznych mogą prowadzić do zmian ciśnienia wewnątrz ciała, dolegliwości mięśniowo- powięziowych, braku równowagi napięć mięśniowych czy niewłaściwej postawy ciała. Podczas terapii wisceralnej pracując z narządami wewnętrznymi mamy pośredni wpływ na autonomiczny układ nerwowy ale i cały organizm. Praca w obrębie narządów wewnętrznych poprawia krążenie krwi i limfy, poprawia przemianę materii, niweluje dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych, poprawia samopoczucie psychiczne.
Wskazania :
- Przewlekłe bóle głowy
- Zgaga
- Refluks żołądkowo-przełykowy
- Bolesne menstruacje
- Wzdęcia
- Zaparcia
- Uczucie ciężkości brzucha
- Obrzęki kończyn
- Choroby przewlekłe jelit
- Bóle przewlekłe narządu ruchu
06. Masaż dotyk motyla z Access Bars
Opis terapii
Pierwszym krokiem w roztopieniu zbroi naszego ciała jest otwarcie swojej świadomości, to zaproszenie do uwolnienia głowy od ograniczeń, natłoku myśli, przykrytych uczuć, kłębiących się emocji. Access Bars jest narzędziem, gdzie przez odpowiednie ułożenie dłoni w 32 punktach na Twojej głowie dochodzi do rozładowania nagromadzonego ładunku energetycznego. Sesja rozpoczyna się od przeciągnięcia energii przez głowę, stopy oraz ręce, kolejno opracowanie punktów na głowie, domykając proces na koronie głowy. Dopełnieniem procesu jest dotyk motyla, gdzie delikatnymi ruchami głaskania, okrężnymi oraz potrząsania Twoje ciało zaczyna puszczać napięcie w tym często chroniącą za wszelka cenę zbroje, dając możliwość odnajdowania ukojenia, bezpieczeństwa, nawiązując kontakt z własnym ciałem.
Wskazania :
- Stałe, przewlekłe napięcie całego ciała
- Brak kontaktu z ciałem, poczucie oddzielenia
- Uczucie ciężkości ciała
- Trudności radzenia sobie ze stresem
- Wsparcie dzieci i dorosłych w radzeniu sobie z lękiem, niepokojem, depresją, traumą, nerwicami, nadpobudliwością, przewlekłymi chorobami
07. Refleksologia jelita grubego
Opis terapii
Czy miewasz dni, kiedy natłok obowiązków odkłada się na Twoich barkach, spodnie zaczynają puszczać w guziku, a głowa aż paruje. Tak kumulujące się sytuacje mogą spowodować: obniżenie odporności organizmu, bóle brzucha, wzdęcia, refluks, nasilenie alergii, wzrost wagi, zmęczenie, obniżenie kondycji psychofizycznej, trudności z koncentracja czy zapominanie. To właśnie praca na jelicie grubym które są magazynem serotoniny- hormonu szczęścia, pozwala na jego pobudzenie i tym samym lepsze samopoczucie. Praca odbywa się na punktach – mapach jelita grubego, które są na plecach, łydkach oraz brzuchu poprzez delikatny punktowy ucisk oraz na końcu stopach. Ma na celu uwolnienie zgromadzonej w ciele energii i przywrócenie przepływu krwi oraz limfy, co pomaga także w niwelowaniu napięć w ciele i przywracaniu wewnętrznego stanu równowagi.
Wskazania :
- Bóle głowy
- Uczucie napięcia i ciężkości głowy, szyi i karku
- Uczucie ciężkości brzucha
- Trudności z wypróżnianiem (wzdęcia, zaparcia, biegunki)
- Poczucie zastoju w ciele
- Alergie
- Przewlekłe zmęczenie
- Poczucie funkcjonowania w ciągłym stresie
08. Terapia czaszkowo - krzyżowa
Opis terapii
To delikatna forma holistycznej pracy z ciałem, która wywodzi się z medycyny osteopatycznej. Poprzez delikatny i subtelny kontakt terapeuta pracuje z płynem mózgowo – rdzeniowym tworzącym wewnętrzny system czaszkowo – krzyżowy wewnątrz organizmu.
System czaszkowo – krzyżowy tworzy wewnętrzne środowisko do rozwoju, wzrostu i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego toteż praca terapeutyczna wspomaga niwelowanie blokad i przywracanie naturalnego, fizjologicznego przepływu w ciele. Tym samym działanie terapeutyczne poprzez lekki dotyk ma wpływ na regulacje i wyciszenie na poziomie autonomicznego układu nerwowego, a co za tym idzie wpływ na przywrócenie prawidłowego rytmu oddechowego, ciśnienia wewnątrz jam ciała czy przepływu krwi i limfy, co ma swoje odzwierciedlenie w poczuciu większego spokoju, zmniejszeniu napięć i blokad w ciele, a także poczucia wyciszenia myśli czy lepszej zdolności do poradzenia sobie ze stresem i doświadczanymi emocjami.
Terapia ma na celu:
Terapia czaszkowo – krzyżowa jest metodą naturalnie przywracającą równowagę organizmu zarówno na poziomie umysłu jak i ciała. Jest metodą, która z powodzeniem może wspierać psychoterapie poprzez ucieleśnianie doświadczeń emocjonalnych i przywracanie kontaktu z ciałem.
- Przywrócenie równowagi na poziomie układu nerwowego
- Uwrażliwienie ciała na czucie i wewnętrzne zasoby
- Stopniowo odzyskiwanie sił witalnych i zwiększanie pojemności ciała na przezywane emocje
- Uwolnienie się od napięć nadmiaru emocji gonitwy myśli lub bólu
Wskazania :
- Praca z doświadczeniem traumatycznym w kontekście stanów zamrożenia, dysocjacji, walki, czy ucieczki wspomagając proces psychoterapeutyczny
- Trudności w radzeniu sobie ze stresem
- Bezsenność, zaburzenia snu, gonitwa i natłok myśli
- Trudności w obszarze narządów wewnętrznych jamy brzusznej, klatki piersiowej i miednicy
- Depresja
- Stany lękowe
- Zaburzenia psychosomatyczne
- Przywracanie kontaktu z własnym ciałem i lepsze rozumienie płynących z niego sygnałów
09. Psychoterapia indywidualna
Opis terapii
Psychoterapia to forma wsparcia i pomocy skierowana do osoby doświadczającej cierpienia z powodu problemów w relacji z samym sobą lub też z innymi ludźmi. Problemy te są doświadczeniem indywidualnym i mogą mieć różne podłoże oraz w rożny sposób mogą manifestować się w codziennym życiu klienta. Mogą przejawiać się poprzez zaburzenia nastroju (smutek, przygnębienie, poczucie winy, myśli lub tendencje samobójcze), lęk, uzależnienia, zaniżone poczucie własnej wartości, ciągłe niezadowolenie z siebie i wewnętrzną krytyka, niepowodzenie w związkach i innych relacjach, trudności w czerpaniu z nich radości, trudności w osiąganiu i realizacji celów, realizowaniu siebie. Mogą być spowodowane przeszłym doświadczaniem sytuacji trudnych a nawet traumatycznych, które obecnie nie pozwalają na pełne doświadczanie życia w obecnej chwili . Celem psychoterapii jest zmniejszenie cierpienia powodowanego przeżywanego problemami i podniesienia jakości życia na bazie stopniowej zmiany.
Forma tej pracy zależy przede wszystkim od podejścia psychoterapeutycznego – modalności kierunku psychoterapii, osoby terapeuty i jego własnych doświadczeń i wewnętrznej regulacji, ale także od potrzeb klienta. Niezależnie od podejścia, psychoterapeuta stara się przede wszystkim zrozumieć trudności przezywane przez klienta, wspólnie określić cel spotkań i następnie za pomocą różnych metod znaleźć rozwiązanie.
Niewątpliwie ważnym aspektem terapii jest świadomość relacji terapeutycznej pozwalającej na budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, co przekłada się także na aktywność klienta, jego motywacje, otwartość i zaangażowanie, które są niezbędne w tym procesie. Psychoterapia to leczenie biologiczne tj. pod jej wpływem zmienia się funkcjonowanie umysłu, a jej działanie możemy obserwować zarówno na poziomie somatycznym jak i płaszczyźnie codziennego życia i postawy klienta . Psychoterapia jest wsparciem dającym głębokie i długotrwałe zmiany.
Wskazania :
- Trudność radzenia sobie ze stresem
- Trudność w rozumieniu i kontakcie ze sobą
- Niskie poczucie własnej wartości
- Poczucie wewnętrznej nienawiści i krytyka
- Stany lękowe
- Ataki paniki
- Depresja
- Trudności w nawiązywaniu i funkcjonowaniu w relacjach
- Nerwica
- Zaburzenia psychosomatyczne
- Zaburzenia osobowości
10. Somatic Experiencing
Opis terapii
Somatic Experiencing® (SE) to skuteczna psychofizjologiczna metoda leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu.
Twórcą Somatic Experiencing jest Peter A. Levine, psycholog z 48 – letnim doświadczeniem pracy z osobami po przeżyciach traumatycznych. Według Levina trauma jest zaburzeniem na poziomie fizycznym. Przejawia się przede wszystkim w ciele, a stany psychiczne, które jej towarzyszą są wtórne. To odczucia z ciała, a nie intensywne emocje prowadzą do wychodzenia z traumy.
W sytuacjach potencjalnie traumatycznych dochodzi do wysokiego poziomu pobudzenia fizjologicznego i uaktywnienia się reakcji obronnej walcz lub uciekaj. Jeżeli osoba doświadczająca ekstremalnego stresu nie ma możliwości ucieczki ani podjęcia walki, wówczas zamiera/zastyga.
W sytuacji zamarcia nie dochodzi do rozładowania napięcia (pobudzenia, energii). Ta nierozładowana energia zostaje uwięziona w systemie nerwowym i wywołuje specyficzne zaburzenia psychiczne i bóle somatyczne.
Celem terapii Somatic Experiencing jest uwolnienie napięcia i przywrócenie równowagi emocjonalnej w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez pracę z odczuciami z ciała, ruchem i dotykiem. Podejście Somatic Experiencing pozwala na stopniowe wychodzenie z traumy i przywrócenie naturalnej zdolności układu nerwowego do samoregulacji.
Wskazania :
- Doświadczenia Traumy szokowej
- Doświadczenia Traumy relacyjnej
- Trauma rozwojowa
- Trudności w Radzeniu sobie z stresem
- Zaburzenia psychosomatyczne
- Zaburzenia dysocjacyjne
- Depresja
- PTSD (zespół stresu pourazowego)
- Zaburzenia post - traumatyczne
- Bycie świadkiem zdarzenia traumatycznego
- Brak zrozumienia i zagubienie w reakcjach ciała podczas doświadczeń stresowych
11. Masaż Shantala
Opis terapii
Dotyk jest jednym z podstawowych sposobów komunikacji międzyludzkiej. Nabiera on szczególnego znaczenia podczas pierwszych chwil życia człowieka. Sprzyja bliskości, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie wartości dziecka, zaspakaja potrzeby bezpieczeństwa oraz miłości, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju i stanowią bazę na całe życie. Z kolei masaż dziecka to szczególna forma dotyku, która oprócz przyjemności wynikającej z bliskiego kontaktu przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Sprzyja relaksacji, pomaga w usypianiu, wzmacnia odporność dziecka oraz usprawnia pracę jego układu pokarmowego
Dla niemowlęcia lub dziecka:
- Pomaga w uregulowaniu snu
- Poprawia trawienie
- Wycisza, uspokaja
- Podnosi świadomość własnego ciała, jego granic; w ten sposób wzmaga poczucie bezpieczeństwa
- Poprawia, wzmaga więzi z rodzicem
- Podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny
Dla rodzica lub osoby wykonującej masaż:
- Poprawia pewność siebie, wiarę w swoje umiejętności opieki nad dzieckiem
- Uspokaja
- Łagodzi lub zapobiega poporodowej depresji u matek
- Wzmaga oraz poprawia więź z dzieckiem
- Pomaga w zrozumieniu dziecka, tego co komunikuje, jakie potrzeby próbuje przekazać
12. Konsultacja fizjoterapeutyczna - w problemach psychosomatycznych
Opis terapii
To sesja pracy z ciałem, która poprzez delikatny, miejscowy dotyk i globalny wpływ na organizm ma na celu zrównoważenie autonomicznego układu nerwowego, a co za tym idzie zmniejszenie wewnętrznego pobudzenia i rozedrgania, wyhamowanie natłoku myśli, kontakt i pogłębienie oddechu, rozluźnienie globalnego napięcia w ciele.
Przyczyna i zależności:
Często nie zdajemy sobie sprawy jak w dużym pobudzeniu funkcjonujemy w codzienności. Jak duża ilość bodźców dociera do nas zewsząd i jak obciąża to nasz układ nerwowy, a co za tym idzie cały organizm. Przewlekły stres w efekcie ma swoje konsekwencje w różnych obszarach naszego funkcjonowania, ale przede wszystkim naszego organizmu zarówno pod kątem psychicznym jak i fizycznym.
Wskazania:
- przewlekłe napięcia w ciele
- przewlekłe bóle w ciele
- bole głowy i migreny
- przewlekłe zmęczenie i rozdrażnienie
- zaburzenia snu i bezsenność
- nadmierna potliwość
- zaburzenia hormonalne
- problemy trawienne i uczucie ciężkości brzucha
- nadmierne napięcie stawów skroniowo – żuchwowych
- drętwienie rąk
- brak kontaktu z ciałem lub brak rozumienia płynących z niego sygnałów